Het verhaal achter de nachtmerrie van iedere dartspeler: darteritus

Nederland Hoofdnieuws
maandag, 13 november 2017 om 10:52
strug
Het is hét gesprek van de dag, Berry van Peer die zijn pijlen niet los kon laten in zijn duel met Gary Anderson. Niet voor het eerst had de Nederlander last van ‘darteritus’. Je staat met je voet aan de oche en de pijl in je hand en je vizier gericht op het dartbord. Dan gebeurt er iets geks, of liever gezegd: er gebeurt helemaal niets. De pijl weigert je hand te verlaten. Wat je ook probeert, de pijl vliegt niet richting het dartsbord. Dan weet je: ik heb darteritus. Een regelrechte ramp voor een darter.
Niet voor het eerst had de Nederlander last van ‘darteritus’. In de zomer van 2016 kreeg Berry van Peer werd er voor het eerst mee te maken. Met vrienden speelde hij tijdens een toernooi in Frankrijk en in de beslissende leg sloeg het noodlot toe liet hij destijds aan Metronieuws:
Van Peer: “Ik moest de leg beginnen, maar ik kreeg mijn pijl niet weg. Het is maar een pijltje, zei ik tegen mezelf, gooi gewoon! Maar het lukte écht niet. Ook mijn teamgenoten waren stomverbaasd. Ik wilde naar achteren lopen en een ploeggenoot laten gooien, maar dat mocht niet. Ik was aan de beurt en móest gooien. Na vier keer proberen kon ik eindelijk mijn pijl loslaten, maar ik gooide natuurlijk helemaal niets: 68. Dat was op z’n zachtst gezegd niet prettig en ik werd er emotioneel van. Waarom moet mij dit overkomen?”
Hieronder zie je beelden van Berry van Peer waarin een vergelijking wordt gemaakt voor en na dat hij last had van darteritus.
Van Peer had geen wondermiddel dat hem destijds over zijn darteritus bracht, maar toch verdiepte hij zich erin en kwam men met enkele oplossingen. “Mijn buurman ging in het donker darten, met alleen het bord verlicht. Iemand anders gooide met propjes naar een prullenbak en mijn beste maat vond een oplossing dankzij acupunctuur. Het is een mentale ziekte, dus als iemand gelooft in een oplossing, gaat het vaak over,” aldus Van Peer.
Maar Berry van Peer is lang niet de enige topspeler die last heeft gehad van deze nachtmerrie. Het bekendste voorbeeld in Nederland is Albertino Essers. Tijdens de Lakeside 2013 kreeg de Nederlander zijn pijlen met grote moeite los op het grote podium. Maar ook Eric Bristow heeft er last van gehad. Daar waar hij in 1985 zijn pijlen nog moeiteloos richting het dartbord gooide was dit 2 jaar later wel anders. In onderstaande video zie je een vergelijking tussen die twee periodes waarin je de beelden van voor en na darteritus naast elkaar ziet. Maar waar moet je beginnen als je dit overkomt. Sportpsychologe Eveline Folkerts uit Rotterdam heeft verschillende darters in haar praktijk gehad, die hetzelfde overkwam als Berry van Peer, Albertino Essers en Eric Bristow. Ze konden hun pijlen niet meer op een normale manier naar het bord te gooien. Volgens haar wordt darteritus vooral veroorzaakt door een te hoog spanningsniveau en faalangst. „Er zijn verschillende methoden om die twee zaken aan te pakken. Bijvoorbeeld door een andere ademhalingstechniek te gebruiken, negatieve gedachten om te buigen en goede gooitechnieken te visualiseren. Faalangst is met ongeveer tien sessies goed aan te pakken. Wanneer je alleen maar in je hoofd hebt: ik móet die en die score gooien, dan lukt het juist niet. Het is de kunst om ‘uit’ je hoofd te gaan en de aandacht te verleggen. Dan lukt het weer om de pijl normaal naar het bord te gooien.”

Jelti

Plaats reactie

Oranjebar Mariahout

Populair dartsnieuws

Dart Evenementen
juni 2025
28
za.
28 juni om 17:22 - 29 juni om 17:22
Sittard

Zet het laatste weekend van juni maar vast in je agenda, want dan staat het Fortuna Sittard Stadion volledig in het teken van darts. Op zaterdag 28 en zondag 29 juni keert een geliefd toernooi terug op de dartskalender: de Fortuna Sittard Masters 2025. Het belooft een groots en toegankelijk dartsevenement te worden voor jong en oud, ervaren spelers én recreanten. Na bijna een decennium afwezigheid maakt het toernooi, dat eerder in 2016 voor het laatst werd georganiseerd, een veelbelovende comeback. De businessruimte van het stadion verandert dit jaar in een indrukwekkende darthal met maar liefst 48 dartbanen. Een unieke locatie, die ruimte biedt voor honderden deelnemers verdeeld over diverse categorieën. Op zaterdag 28 juni starten de jeugdcategorieën voor spelers van 10 tot en met 20 jaar, gevolgd door een koppelkampioenschap in de middag. Op zondag 29 juni staan de singles voor dames en heren op het programma. Inschrijven kan vooraf online tot zondagavond 22 juni om 22.00 uur, maar ook op de speeldagen zelf is deelname mogelijk. Houd er in dat geval wel rekening mee dat de inschrijfkosten iets hoger liggen vanwege extra verwerking. Voor de jeugd is er een laagdrempelige instapprijs van € 7,50 bij voorinschrijving, terwijl koppels en volwassenen respectievelijk € 25 en € 12,50 betalen. Op de dag zelf komt daar een toeslag van € 2,50 tot € 5 bovenop. Naast sportieve strijd is er volop ruimte voor gezelligheid. Er zijn voldoende mogelijkheden om te genieten van een drankje of hapje. Let op: consumptiemunten zijn alleen tijdens het evenement te gebruiken en niet achteraf inwisselbaar. De organisatie roept iedereen op die van darts houdt, van competitie of gewoon van een leuke dag uit, om zich aan te melden. Meedoen is belangrijker dan winnen, maar wie weet ga jij wel met een mooie prijs naar huis. Inschrijven kan eenvoudig door de QR-code op de poster te scannen of via de contactgegevens onderaan de flyer. Meer informatie of vragen? Neem contact op via info@infynity.nl.

Promotie
augustus 2025
01
vr.
01 augustus om 8:04 - 03 augustus om 8:04
Antwerpen

Het eerste weekend van augustus staat in Antwerpen volledig in het teken van darts. Dan vindt het prestigieuze Target Open plaats, een driedaags dartstoernooi met een rijke geschiedenis, een prijzenpot van 17.000 euro en een WDF-zilverstatus. Inschrijven kan tot en met 20 juli via eventsantwerpopen.com/registratie. Het dartweekend begint op vrijdag 1 augustus met het koppeldartstoernooi. De deuren van de locatie gaan open om 17.30 uur, het toernooi start om 19.30 uur. De inschrijfkosten bedragen 25 euro per koppel en het volledige inschrijfgeld wordt verdeeld als prijzengeld. Het aantal koppels is beperkt tot 128, dus snel inschrijven is aangeraden. Op zaterdag 2 augustus volgt het Open Antwerpen, een WDF B-categorie toernooi voor heren, dames, jeugd en G-darters. De heren en G-darters starten om 10.00 uur, dames en jeugd om 12.00 uur. Deelname kost 25 euro voor heren en dames, 15 euro voor jeugd en G-darters. Voor de G-darts wordt het volledige inschrijfgeld ook hier als prijzengeld uitgekeerd. Zondag 3 augustus is het tijd voor het Open België, eveneens een WDF Zilvertoernooi. De opzet is identiek aan zaterdag, met als extra vermelding dat het jeugdtoernooi voor jongens in A-categorie valt, een belangrijke kans voor jonge talenten om zich te laten gelden. Het Target Open Antwerpen kent een indrukwekkende erelijst. In 1988 won Steve Brown de allereerste editie. Phil Taylor schreef het toernooi op zijn naam in 1997 en 1998, en ook namen als Mervyn King, Colin Lloyd, Andy Jenkins en Martin Adams prijken op de lijst. In 2023 was Wesley Plaisier de sterkste en vorig jaar ging de titel naar Corné Groeneveld. Bij de dames was Lerena Rietbergen de winnares van de vorige editie. Wil jij deel uitmaken van deze dartstraditie? Schrijf je dan nu in en strijd begin augustus mee om de titels in hartje Antwerpen. Direct inschrijven: via eventsantwerpopen.com/registratie.

Mis niets van het laatste dartsnieuws

Volg ons hier: