Vandaag heeft de
PDC bekendgemaakt dat er vanuit de
DRA (Darts Regulation Authority) een wijziging in het regelment is opgesteld met betrekking tot deelname aan vrouwentoernooien die per 9 april 2026 ingaat.
Op basis van een onderzoek van Dr Emma Hilton heeft de DRA besloten dat transvrouwen vanaf nu niet meer mogen deelnemen aan vrouwentoernooien van aan de DRA aangesloten dartsorganisaties.
Dit betekent dus dat transvrouwen ook niet meer mogen deelnemen aan de PDC Women's Series en de PDC
Women's World Matchplay.
De afgelopen jaren was Noa-Lynn van Leuven de bekendste transvrouw die deelnam aan deze toernooien. De Nederlandse dartster wist bijvoorbeeld al twee keer het PDC WK te halen via deze Women's Series en won al zes van deze toernooien.
Volgens het onderzoek van Emma Hilton zouden er meerdere voordelen zijn voor biologische mannen binnen de dartsport. Dit zou vooral gaan om sociale factoren maar ook om enkele fysieke factoren.
Hilton stelt dat mannen voordelen hebben als een grotere lengte, langere ledematen, bredere schouders en meer spiermassa. Dit zou invloed hebben op het bereik, stabiliteit en gooimechanismen wat zorgt voor meer constantheid en precisie.
Ook zouden biologische mannen volgens Hilton bijvoorbeeld een betere armkracht hebben en betere grip om een dartpijl vast te houden. Hilton concludeert dat geen van de biologische voordelen een significant verschil veroorzaakt tussen biologische mannen en vrouwen, maar dat al deze voordelen bij elkaar opgeteld wel leiden tot een voordeel voor biologische mannen.
Op basis van dit onderzoek concludeert de DRA dat om een eerlijke competitie te behouden alleen biologische vrouwen nog speelgerechtigd zijn voor damestoernooien op basis van de nieuwe DRA regels.
Daarnaast benadrukt de DRA dat er ook contact is geweest met de PDC en PDPA tijdens de ontwikkeling van deze nieuwe regel. Ook wordt benadrukt dat de DRA staat voor inclusiviteit en dat alle darters - ongeacht biologisch geslacht of genderidentiteit - mogen deelnemen aan de open toernooien.
Ten slotte stelt de DRA dat ontwikkelingen met betrekking tot transgender participatie binnen de sport gevolgd zullen blijven worden en dat het regelment minstens jaarlijks opnieuw beoordeeld zal worden.
Uiteindelijk heeft de nieuwe regel dus met name invloed op de carrière van Noa-Lynn van Leuven. Zij stond momenteel comfortabel in de top acht voor de PDC Women's World Matchplay en was nog volop in de race voor het PDC WK via de Women's Series ranking. Daarin is zij nu dus echter van deelname uitgesloten.