Phil Taylor staat ook jaren na het beëindigen van zijn loopbaan eenzaam bovenaan in een bijzonder klassement van de
World Matchplay. ‘The Power’ bereikte tijdens zijn imposante carrière liefst 22 keer de kwartfinales in Blackpool.
James Wade volgt op ruime afstand met veertien kwartfinales.
Michael van Gerwen is de hoogst geklasseerde Nederlander. De 37-jarige ‘Mighty Mike’ deelt met negen deelnames aan de laatste acht de vierde plaats.
Taylor heer en meester in Blackpool
De cijfers onderstrepen opnieuw hoe dominant Taylor jarenlang was in de Winter Gardens. De Engelsman won de World Matchplay zestien keer en gaf het toernooi daarmee lange tijd zijn eigen gezicht.
Sinds 2018 draagt de winnaar de Phil Taylor Trophy. Taylor bleef in Blackpool niet alleen vaak lang in het toernooi, maar wist zijn goede uitgangspositie meestal ook om te zetten in de hoofdprijs. Van zijn 22 kwartfinales eindigden er zestien met de titel.
Wade staat met veertien kwartfinales op de tweede plaats. De inmiddels 43-jarige ‘The Machine’ maakte in 2006 zijn debuut op de World Matchplay en won het toernooi een jaar later. Ook in de jaren daarna bleek de linkshandige Engelsman bijzonder moeilijk te verslaan op het podium in Blackpool.
Van Gerwen naast Ronnie Baxter
Adrian Lewis neemt met tien kwartfinales de derde positie in. De tweevoudig wereldkampioen bleef daarmee net buiten het bereik van Wade, maar staat nog wel boven Michael van Gerwen en Ronnie Baxter.
Van Gerwen bereikte negen keer de laatste acht. De Nederlander won de World Matchplay in 2015, 2016 en 2022. Met zijn totaal deelt hij de vierde plaats met Baxter, die in totaal zeventien keer deelnam aan het toernooi in Blackpool.
Baxter bereikte in 1998 zelfs de finale van de World Matchplay. ‘The Rocket’ moest daarin na een lange en spannende wedstrijd zijn meerdere erkennen in Rod Harrington. De Engelsman won met 19-17, nadat beide spelers lange tijd nauwelijks voor elkaar onderdeden.
Voor Baxter bleef het bij die ene finaleplaats, maar zijn negen kwartfinales en zeventien deelnames maken hem tot een van de vaste gezichten uit de geschiedenis van het toernooi.
Van Barneveld ook in historische top
Ook Raymond van Barneveld heeft een plaats tussen de spelers met de meeste kwartfinales. De 59-jarige Nederlander bereikte vijf keer de laatste acht in Blackpool.
Daarmee staat ‘Barney’ op gelijke hoogte met onder anderen Peter Manley, Colin Lloyd, Gary Anderson en Gerwyn Price. Gary Anderson moet daarbij niet worden verward met de Engelse Bob Anderson, die eveneens in het overzicht staat. Bob Anderson bereikte vijf kwartfinales, terwijl de Schotse ‘Flying Scotsman’ dat aantal inmiddels ook op zijn naam heeft.
Voor Van Barneveld bleef een finaleplaats op de World Matchplay lange tijd buiten bereik. Daar kwam in 2010 verandering in. De Hagenaar versloeg onder anderen Denis Ovens en Co Stompé, maar moest in de eindstrijd zijn meerdere erkennen in Taylor.
Nieuwe generatie nog op grote achterstand
Het klassement laat zien hoeveel continuïteit nodig is om de gevestigde namen te naderen. Spelers moeten zich niet alleen jarenlang plaatsen voor het prestigieuze toernooi, maar vervolgens ook telkens twee wedstrijden winnen om de kwartfinales te bereiken.
Taylor lijkt daardoor voorlopig buiten bereik. Wade kan met nieuwe sterke optredens nog dichterbij komen, terwijl Van Gerwen bij een volgende kwartfinale op gelijke hoogte komt met Lewis.
De World Matchplay wordt sinds 1994 gespeeld in de Winter Gardens van Blackpool. Het toernooi behoort tot de belangrijkste evenementen op de
PDC-kalender en wordt vanwege de lange wedstrijden en bijzondere locatie gezien als een van de zwaarste tests van het seizoen.