The Dutch Dragon,
Jules van Dongen heeft via social media laten weten dat hij de dartsport voortaan linkshandig zal voortzetten. De 35-jarige darter uit Meerssen, die al jaren in de Amerikaanse staat Missouri woont, zag zich genoodzaakt tot deze opvallende switch vanwege een hardnekkige neurologische aandoening: dystonie. Genezing blijkt niet mogelijk en daarom heeft hij zijn focus volledig verlegd naar het trainen met zijn linker werparm.
De Nederlander maakte het nieuws zelf bekend op X, waar hij schreef: “Helaas geen genezing van dystonie mogelijk, waardoor ik de linkshandige training weer heb opgepakt.” Het is een drastische keuze, want Van Dongen heeft jarenlang met rechts op professioneel niveau gegooid, onder meer op het PDC-circuit en in de CDC Pro Tour. De overstap betekent dat hij zijn techniek, timing en gevoel volledig opnieuw moet opbouwen.
Van Dongen gaf eerder aan dat vooral het trapezium van zijn rechterhand, een cruciale spiergroep rondom de duim, niet meer functioneert tijdens het werpen. Die verstoring is typerend voor dystonie, een neurologische aandoening waarbij spieren onwillekeurig aanspannen tijdens specifieke handelingen. In het geval van Van Dongen uit zich dat bij het vasthouden en loslaten van een dartpijl.
Hoewel darteritus bij het grote publiek bekender is, gaat het bij Van Dongen om een ernstigere variant: taak-specifieke dystonie. Waar darteritus vaak tijdelijk is en onder druk ontstaat, is dystonie een medisch vastgestelde stoornis met blijvende impact. Van Dongen benadrukte op zijn eigen kanalen dat meerdere pogingen tot herstel geen resultaat hebben opgeleverd, wat hem heeft doen besluiten de linkshandige route te kiezen.
De overstap naar links betekent een lange weg terug. Alles moet opnieuw worden aangeleerd: de plaatsing op het bord, de spiercontrole, het werpritme, zelfs het zelfvertrouwen. Maar wie de vastberadenheid van de Dutch Dragon kent, weet dat hij zich niet zomaar gewonnen geeft.
Of Van Dongen ooit zijn oude niveau weer kan evenaren, is nog de vraag. Maar de eerste stap is gezet. Met zijn nieuwe werparm, een frisse blik en onverminderde motivatie gaat hij het gevecht aan met zijn eigen lichaam. En dat verdient alle respect.